středa 10. září 2014

Opuncie křehká

Minulý rok jsme byli na výletě na Brněnské přehradě. Při focení jsem si náhodou povšimla, že na stráni pod námi rostou kaktusy. Bylo to v poměrně nepřístupném, skalnatém terénu na to, aby je tam někdo schválně každý rok vysazoval. Ani já se neodvážila kvůli lepším fotografiím riskovat zranění, nebo dokonce život. Musí tam růst samy od sebe!Kaktusy v naší přírodě mě skutečně zaujaly. Po návratu domů jsem začala pátrat po dalších informacích. Kdysi jsem podobný kaktus měla i doma a tak jsem rodové jméno určila poměrně snadno. Určitě je to opuncie. Jenže jaký druh? Bohužel podle fotografií (kvůli vzdálenosti nepříliš kvalitních) se to asi určit nedá. Zkusila jsem se pozeptat kaktusářů, ti by se v tom mohli vyznat lépe. Potvrdili mi, že je to skutečně opuncie, některá z mrazuvzdorných druhů. Ale bez květu ani oni z těch lehce mázlé fotek víc nevykoukají

Ale nevzdala jsem se a když jsem do googlu zadala opuncie brněnská přehrada - vypadl na mě další obrázek, tentokrát i s květy. Jsou žluté. Z toho se dá usuzovat, že se jedná o Opuncii křehkou (Opuntia Fragilis), která je domovem s suchých oblastech severní Ameriky.  Je to nejseverněji rostoucí kaktus dosahuje až k 56° severní šířky. Snese teploty až do -40°C.

Roste na vyprahlých místech ve stepích a polopouštích, na mělkých písčitých nebo skeletovitých půdách, na různých typech hornin. 

Zbývá rozluštit otázku, jak se tam dostala. Přecejen to není běžná kytka naší přírody. Nejpravděpodobnější se jeví, že ji sem zavlekli ptáci buď z nedaleké ZOO nebo z některé z okolních zahrádek, kde by mohla být pěstovaná jako okrasná rostlina. A místo má zřejmě vhodné podmínky pro její růst, proto se jí tam daří.

Opuncie křehká (Opuncia Fragilis)
Čeleď: kaktusovité
Výška: 10 cm
Kvete: květen
trvalka

Datum: 8.9.2013
Místo: Brno - přehrada

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...