pondělí 27. října 2014

Muchomůrka červená

Některé roky jsou tak suché, že v lese nezavadíte ani o prašivku. A jiné jsou naopak deštivé a teplé, přímo ráj pro houbaře. V takový rok i my párkrát vyrazíme s košíky do lesa a vracíme se obtěžkáni nejrůznějšími houbami. Donedávna mě nenapadlo si houby před sběrem vyfotit, škoda, ale snad i některý příští rok budou lesy štědré. Jediné, co jsem si na památku vyfotila, byly krásné červené muchomůrky. Bylo jich hodně, byly všude a zdobily les.

Muchomůrka je asi nejznámější naší houbou. Zřejmě nenajdete člověka, který by ji na první pohled nepoznal, a to i v případě, že ji nikdy naživo neviděl. Její charakteristický červený klobouk zdobený bílými tečkami znají i malé děti. Nejčastěji ji najdete pod břízkami. Ale může se objevit i v čistě jehličnatých nebo listnaných lesích.

Muchomůrka červená je sice jedovatá, ale po jejím požití obvykle k úmrtí nedochází. Má silné halucinogenní účinky, dříve nazývané jako "tanec sv. Víta". Podle jejího druhového jména byl pojmenován i jed muskarin, paradoxně však právě muchomůrka červená ho má jen mizivé množství.


Muchomůrka červená (Amanita muscaria)
Výskyt: červenec - říjen
Jedovatá!

Sněhotice 10.10.2012

1 komentář:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...